Dnes sa nám narodí spasiteľ,Kristus Pán! Či?

Autor: Michal Gavroň | 24.12.2011 o 13:34 | (upravené 24.12.2011 o 14:37) Karma článku: 4,84 | Prečítané:  923x

Pohľadom do kalendára tomu všetko nasvedčuje, pohľadom na okolie je to však len obyčajný víkend s neobyčajným zhonom.Kde sa stala chyba,kde sa vytratila naša vianočná mentalita? Tak na to sa pozrieme v najbližších riadkoch...

Nezostanem nič dlžný svojej povesti a neodpustím si latinský výrok, ktorý je na túto dobu pasuje ako zadok na šerbeľ. "Ad honorem Jesu, ad honorem Dei gloriam! " Minimálne dve slová z tejto vety sú Vám jasné.Voľný preklad tejto vety znie asi takto: Na slávu a česť Ježisovi i Bohu! Hmmm,to sa teraz celkom hodí,veď sú Vianoce.Ten krásny sviatok,na ktorý sa vždy tak teším, a ktorý má v mojom srdci i mysli neodškriepiteľné miesto. No moje okolie sa správa v tomto láskyplnom a príjemnom čase akosi divne a ja neviem prečo. Čo sa teda stalo?

Pred dvomi dňami sme v aule nášho gymnázia sledovali krátky film z dielne študentov, ktorý trefne a pritom nenásilne poukázal na to, prečo sa zväčšujú kolóny,rady,tržby a zmenšujú ceny,úsmevy či voľné chvíle.Hlavná postava obvolávala postupne svojich štyroch kamarátov.Každého sa pýtala,či si spolu niekam nevyrazia,respektíve nestrávia nejaký ten vianočný čas spolu.Robili to tak každý rok a telefonujúci dúfal v pozitívnu odozvu. No odpoveď bola zakaždým negatívna. "A myslíš si,že tie koláče sa mi samé napečú?!" alebo "Veď ale ja naozaj nemám čas, musím všetko poupratovať..." ba dokonca "...a kde trčíš ty Dano, vieš aké sú v obchodoch zľavy?! To si nesmieš nechať ujsť..."

A sme doma! Namiesto zdieľania spoločných chvíľ s priateľmi a blízkymi, naháňame zľavy, poriadok, dobroty.Neskutočne plné parkoviská.Neskutočne dlhé rady v obchodoch.Neskutočne plné tašky dobrôt.Neskutočné tržby nákupných reťazcov.Neskutočne nízke ceny a ešte neskutočnejšia hlúposť ľudí honiacich sa za nimi. Dokonca aj farmaceuti si mädlia ruky- predaj upokojujúcich liekov stúpa.

Nepoviem ani pol slova,všetko z toho je potrebné. Bez toho to nejde, je to neodmysliteľnou súčasťou týchto sviatkov pokoja a porozumenia.Rozvoňiavajúce dobroty mojej maminy mi vždy ulahodia.Krásne vyzdobené domy, alá Las Vegas, vnukajú dojem kľudu a vôbec nenasvedčujú tomu,že by sa domáci za niečím naháňali.Práve naopak, všetko sa zdá úplne zosynchronizované.

Nesúď knihu podľa obalu. Túto vetu určite veľa z vás pozná a myslím,že sa hodí, lebo za vyzdobenými domčekmi a stromčekmi sa odohráva často impulzívne predstavenie s prvkami kriku a intolerancie.V hlavných úlohách zhon,disharmónia pod taktovkou skvelej réžie "Nestíham INC." A tak namiesto sladkej slovenskej vianočnej "atmošky" vzniká skôr anglická dráma,ktorú neskoriguje ani narodenie Mesiáša...

A tak teda,na sklonku roku i tohto článku by som Vás chcel, milí čitatelia, upozorniť na to,že sme tu hlavne kvôli sami sebe a nie kvôli materiálnostiam.Viem,povie sa mi to ľahko,som ešte sopliak, nemám žiadnu zodpovednosť,nič na práci.Nikoho neživím,o nič sa nestarám a pod.Súhlasím s vami, lenže nechcem aby sme v tento Bohom požehnaný čas na seba vykrikovali a krivo hľadeli,práve naopak.Nemám ešte veľa skúseností so životom,ale chcem aby boli u mňa zážitky spojené s Vianocami založené na pozitívnej báze.A k tomu by sme mali pričiniť spoločne...

Dúfam,že mi pomôžete vrátiť Vianociam to pôvodné čaro.Stačí,ak sa počas tejto očnej oktávy budete aspoň trochu,v rámci miere Vám únosnej, usmievať na svoje okolie.Ďakujem,ste zlatí. Ja si idem zatiaľ ukradnúť nejakú dobrotu z pivnice, pozapájať žiarivky na balkónoch,poupratovať v izbe a v neposlednom rade pobaliť tie akciové darčeky,čo som kúpil. Prajem Vám Krásne Vianoce a veľa spoločných chvíľ,ktorých nikdy nie je dosť.

S pozdravom M7G.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?